Informacje wstępne
Przedmiotem zbiorowego prawa pracy jest:
- prawna regulacji działalności związków zawodowych,
- uprawnienia załogi zakładu pracy,
- prawna regulacja działalności organizacji pracodawców,
- rozwiązywanie sporów zbiorowych oraz
- tworzenie norm autonomicznego prawa pracy.
Podmiotami zbiorowego prawa pracy są:
- związki zawodowe,
- załoga zakładu pracy,
- pracodawca oraz
- organizacje pracodawców.
Moduł zbiorowego prawa pracy z oferty współpracy gospodarczej (Compliance) skierowany jest przede wszystkim do pracodawcy jako docelowego klienta Kancelarii.
Korzyści ze współpracy z Kancelarią w ramach oferty Compliance
Stosunki, jakie zachodzą między pracodawcami i ich organizacjami a związkami zawodowymi oraz pracodawcą a załogą zakładu pracy i reprezentującymi ją organizacjami odgrywają istotną rolę w kształtowaniu pozycji i sytuacji prawnej pracowników oraz sprzyjają ochronie ich praw i interesów.
Zbiorowe prawo pracy reguluje uprawnienia pracowników m.in. daje im prawo do powoływania organów, które strzegą uprawnień pracowniczych, tj. społeczne inspekcje pracy i komisja pojednawcza. Ustala również formę rozwiązywania sporów zbiorowych oraz wskazuje na dopuszczalne środki nacisku na pracodawców w celu uwzględnienia żądań pracowników.
Wobec powyższego pracodawca powinien mieć świadomość praw swoich pracowników oraz znać legalno – prawne środki, którymi mogą się posługiwać. W ramach naszej oferty gwarantujemy:
- doradztwo w zakresie zawierania, wykonywania i wypowiadania układów zbiorowych i innych porozumień zawartych między pracodawcą a pracownikami,
- wdrożenie rozwiązań zgodnych z interesem pracodawcy,
- audyt wewnątrzzakładowych aktów prawa pracy,
- wsparcie merytoryczne pracodawcy podczas sporu zbiorowego,
- negocjacje ze związkami zawodowymi,
- przygotowanie opinii prawnych w aspekcie konkretnego problemu.
Kary za nieprzestrzeganie praw pracowniczych
Działania pracodawcy, który nie przestrzega praw pracowników może zostać zakwalifikowanych jako wykroczenie, a nawet przestępstwo. W konsekwencji grożą mu sankcje wynikające nie tylko z Kodeksu pracy, Kodeksu cywilnego i innych ustaw, ale także z Kodeksu karnego. Pracodawca może zostać ukarany karą grzywny w wysokości od 1.000 do aż 30.000 zł, karą ograniczenia wolności a nawet karą pozbawienia wolności nawet do 3 lat.