Menu Zamknij

Skutki prawne i biznesowe zamknięcia lub ograniczenia działalności gospodarczej spowodowanej pandemią wywołaną przez covid-19

Stan na 31 marca 2020 r.

opracowane na podstawie konferencji Premiera RP

 

W dniu 31 marca 2020 r. na konferencji prasowej Premier RP ogłosił nowe ograniczenia na następne dni,  wchodzące w życie z dniem 01.04.2020 r., a w zakresie zakładów pracy i hoteli od 02.04.2020 r. do na razie 11 kwietnia 2020 r. z wskazanymi poniżej wyjątkami.

Poza dalszymi ograniczeniami dotyczącymi przemieszczania się oraz zgromadzeń, na szczególną uwagą z racji prowadzenia działalności gospodarczej zasługują następujące kwestie:

1. OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ

Ograniczenie dotyczy przemieszczania się, podróżowania, przebywania w miejscach publicznych. Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry, z wyjątkami np. sprawowania opieki.

W dalszym ciągu jest możliwość przemieszczania się w celu dojazdu do i z pracy,  także w celu zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością.

Obowiązuje od 01 kwietnia 2020 r. do 11 kwietnia 2020 r.

2. ZAKAZ ZGROMADZEŃ

Z ograniczenia wyłączone są zakłady pracy.  Aczkolwiek  pracodawcy będą musieli  zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom poprzez zorganizowanie miejsca i stanowiska pracy w następujący sposób:

  • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra;
  • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć swobodny dostęp do płynów dezynfekujących;
  • w przypadku przyjmowania klientów, pracownicy zobowiązani są do każdorazowego dezynfekowania np. czytników kart, czy innych powierzchni z których korzystał klient.

Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od 2 kwietnia 2020 roku do 11 kwietnia 2020 r.

3. GALERIE I CENTRA HANDLOWE

Działalność handlową w galeriach i centrach handlowych mogą prowadzić wciąż jedynie następujące branże:

  • spożywcza,
  • kosmetyczna (z wyjątkiem produktów przeznaczonych wyłącznie do perfumowania lub upiększania),
  • artykułów toaletowych i środków czystości,
  • wyrobów medycznych i farmaceutycznych,
  • artykułów remontowo-budowlanych,
  • prasowa,
  • artykułów dla zwierząt,

W galeriach  i centrach handlowych mogą być świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne (te wyłącznie na dowóz i wynos). Na terenie galerii z handlu wyłączone są natomiast tzw. wyspy handlowe.

Ograniczenie obowiązuje do odwołania.

4. LICZBA KLIENTÓW W SKLEPIE, NA TARGU, PUNKCIE USŁUGOWYM

Ograniczenie dotyczy liczby klientów przebywających jednocześnie na terenie sklepu, na targu, punkcie usługowym. Dotyczy każdego czynnego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego) oraz punktu usługowego.

Maksymalna ilość osób mogąca przebywać w powyżej wskazanej placówce w jednym czasie będzie przeliczana wg  liczby wszystkich kas lub punktów płatniczych, punktów handlowych pomnożonej przez 3.

Nadto, w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia.

5. WIELKOPOWIERZCHNIOWE SKLEPY BUDOWLANE

W weekendy, tj. sobota i niedziela nieobjęta zakazem handlu wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

6. SALONY FRYZJERSKIE, KOSMETYCZNE I TATUAŻU

Ograniczenie dotyczy zamknięcia bez wyjątków wszystkich zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, salonów tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np.  poprzez wizyty w domu klienta.

7. GASTRONOMIA

Ograniczenie dotyczy działalności  wszelkich restauracji, kawiarni, barów. Możliwe jest świadczenie usług wyłącznie na wynos i na dowód, nie  ma możliwości wydawania posiłków czy napoi na miejscu.

Obowiązuje do odwołania.

8. HOTELARSTWO

Wprowadzono zakaz działalności polegającej na usługach najmu krótkoterminowego, tj. hotele i noclegownie.