Menu Zamknij

POLSKI NOWY ŁAD – Założenia programowe Stan na 31 maja 2021 r

POLSKI NOWY ŁAD

Założenia programowe

Stan na 31 maja 2021 r.

Emocje po deklaracjach wygłoszonych przez Zjednoczoną Prawicę na Konwencji w dniu 15 maja 2021 r. jeszcze nie opadły, a co więcej- zdają się wyłącznie wzrastać wobec braku ich ostatecznego sprecyzowania i ujednolicenia, co budzi powszechne wątpliwości i niejasności.

Plany rewolucyjnych zmian były zapowiadane od lat przez różne partie rządzące, ale nigdy dotąd nie zostały zdefiniowane w wyraźny sposób i co więcej tak wieloaspektowo i diametralnie.

Kancelaria chciałaby podjąć próbę wskazania najważniejszych planowanych zmian, które mogą być istotne dla Państwa.

Najprościej ujmując- Polski Ład to program Zjednoczonej Prawicy, który składa się z 10 obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025 i Złota jesień życia. W celu zdefiniowania Nowego Polskiego Ładu najlepiej sięgnąć do źródła- „Jeśli miałbym jednym zdaniem ująć, czym jest Polski Ład, to powiedziałbym, że jest to wielki program inwestycyjny, wielki program inwestycji w polskie zdrowie, w polską rodzinę, w demografię, w odbudowanie polskiej infrastruktury i potencjału gospodarczego, tam, gdzie został on nadwątlony przez COVID-19, a rozbudowanie tam, gdzie cały czas ta infrastruktura potrzebuje rozbudowy” – mówił premier Mateusz Morawiecki w środę 13 maja.

Co się jednak za tym kryje?

  1. 7 proc. PKB na zdrowie

 

Celem rządu jest osiągnięcie średniej takiej wydatków na zdrowie w relacji do PKB w ciągu 6 lat.

„Chcemy już w 2023 roku osiągnąć 6 proc. PKB. To będzie na pewno przeszło 150 mld, a może nawet 160 mld zł. Chcemy w 2027 roku osiągnąć 7 proc. PKB. To już będzie pewnie, jeżeli wszystko będzie szło zgodnie z planem, około 200 mld zł” – powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS, podczas prezentacji Polskiego Ładu.Według zapowiedzi te środki mają być przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie.

  1. Zmiany w systemie podatkowym

 

Jeśli chodzi o segment podatkowy, to mogę powiedzieć, że tak. Przede wszystkim takie działania, które spowodowałyby, że ten system podatkowy będzie bardziej społeczny, sprawiedliwy. Czyli będzie mniej dokuczliwy dla tych osób mniej zarabiających, a jednak zwiększający oczekiwania wobec osób zarabiających więcej” – mówił minister Sasin dwa dni przed planowaną prezentacją. W celu osiągnięci powyższego rząd planuje podwyższyć kwotę wolną od podatku dla wszystkich pracujących do 30 tys. zł, choć kwota ta nie została ostatecznie potwierdzona. Wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatku ma doprowadzić do wzrostu progresywności klina podatkowego. Plan zakłada, że podatki będą niższe dla osób o niskich i średnich dochodach i wyższe dla mających wysokie dochody. Kwota wolna w wysokości 30 tys. zł ma oznaczać brak podatku od płacy minimalnej.

Przedsiębiorcy zapłacą także wyższą składkę zdrowotną.

„Po takiej zmianie kwota wolna w Polsce osiągnie poziom porównywalny do Niemiec, Francji czy Irlandii. Aby zagwarantować wyższe dochody systemu ochrony zdrowia, zmiany obejmą także wprowadzenie zasad opłacania składek zdrowotnych dla działalności gospodarczych, takich samych jak w przypadku umów o pracę (liniowo do dochodu)” – mówi program. Zmodyfikowany system podatkowy ma być bardziej sprawiedliwy i uklasyfikować Polskę ponad wieloma państwami Europejskimi.

W ocenie rządzących podniesiona kilka lat temu kwota wolna, ze względu na konstrukcję czterech progów dochodów, dla podatników zarabiających więcej niż minimum, była ulgą bardziej na papierze. „Tymczasem propozycja Polskiego Ładu, obejmująca wszystkich podatników faktycznie będzie odczuwalna”. Jak wyjaśniono, niezależnie od dochodów, każdy zapłaci podatek dopiero od nadwyżki ponad 2,5 tys. zł, czyli jeśli ktoś zarabia 10 tys. miesięcznie, to te 2,5 tys. będzie miał zwolnione z podatku. Przełoży się to na wzrost zobowiązań osób zarabiających ponad te kwoty i wcale nie będą to wyłącznie najbardziej zamożni.

Mniej atrakcyjnie prezentuje się kwestia zmiany w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli bowiem ta składka nie będzie powiązana z kwotą wolną i nie będzie w całości odliczana od dochodu, to wtedy podatek rośnie dla wszystkich o 7,75 proc. „To spowoduje, że efektywnie obciążenie podatkowe wzrośnie, bo PIT nie będzie już pomniejszony o składkę zdrowotną” Po zmianie będzie naliczana od dochodu, a jednocześnie nieodliczalna w ogóle od podatku. To w efekcie podwójne uderzenie w polskich przedsiębiorców.

  1. Inwestycje

Program zakłada inwestycje finansowane z dwóch źródeł:

– Emisji obligacji rozwojowych i stworzenie przez Bank Gospodarstwa Krajowego specjalnego funduszu;

– 770 mld zł w ramach polityki spójności i funduszu odbudowy.

Fundusz BGK ma dać wszechstronny impuls rozwojowy i w po pandemicznej rzeczywistości. Program wymienia inwestycje w niemal każdą kategorię infrastruktury, w tym w drogi, porty, lotniska, Centralny Port Komunikacyjny, infrastrukturę cyfrową itp.

  1. Polityka socjalna

Rząd ma stworzyć program zwiększający dostępność do finansowania własnego mieszkania. Państwo ma gwarantować do 100 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt lub przekazać dofinansowania w wysokości do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego lub dla rodzin wielodzietnych. Chce też pomagać w spłacie kredytu po urodzeniu się dzieci maksymalnie do poziomu 100 tys. zł. Oprócz tego Zjednoczona Prawica chce wprowadzić prawo, które pozwoli na realizacji budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 bez pozwolenia, kierownika i książki budowy, a jedynie na podstawie zgłoszenia. Premier wspomniał też o działaniach prodemograficznych. „Oprócz 500 plus i 300 plus dodajemy kolejny komponent. To 12 tys. zł na drugie, trzecie i kolejne dzieci – do wykorzystania elastycznego pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia„.

  1. Emerytury bez podatku do 2500 zł

 

W ramach reformy systemu podatkowego emerytury i renty mają zostać podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń do poziomu 2500 zł bez podatku i gwarantować lepsze życie dla seniorów.

Według wyliczeń rządowych ta zmiana ma podnieść świadczenia dla 65 proc. emerytów.

  1. Służba zdrowia

Tutaj oprzemy się o nowe źródła finansowania„, powiedział premier Mateusz Morawiecki. Wymienił plan darmowej profilaktyki 40+, usprawnienia nocnej pomocy lekarskiej, stworzenia centrum obsługi pacjenta oraz zniesienia limitów u specjalistów oraz podwyższenie wynagrodzeń pracowników służby zdrowia.

Termin przyjęcia wszystkich wymienionych powyżej punktów Polskiego Ładu przez Radę Ministrów został wyznaczony na wrzesień 2021 r.